"З чого починається Батьківщина?"

"З чого починається Батьківщина?"
(старший дошкільний вік)
Мета. Активізувати словник дітей, збагачувати його новими словами. Продовжувати знайомити дітей з творчістю Т.Г. Шевченка. Поглибити знання дітей про Батьківщину. Вчити створювати малюнки на основі вражень від прочитаного вірша, вміти придумувати за­головок до нього. Прилучити до художнього аналізу вірша. Вчити дітей запам’ятовувати вірш за методом ейдетики. Розвивати уяву, пам’ять, творчі здібності. Виховувати прагнення говорити українською мовою. Виховувати любов до Батьківщини, почуття гордості за неї.


Обладнання. Картини:  «Карпати», «Канів», «Степовий край», портрет Т. Шевченка, альбом про йо­го життєвий і творчий шлях.
Програвач з записом музики «Реве та стогне Дніпр широкий», П. Чайковського «Пори року».
Підготовка дітей. Бесіда «Життєвий і творчий шлях Т. Г.Шевченка. Виставка робіт «Творчість Кобзаря». Роз­гляд картин, альбомів, бесіди за їх змістом: «Карпати», «Крим», «Канів».
Хід заняття
Діти сидять на килимі.
Вихователь. Діти, яка назва нашої Батьківщини? Сьогодні ми з вами будемо мандрувати Україною. Який вид транспорту ви хотіли б обрати для мандрівки і чому? Уявіть собі, що ви летите на південь, у Крим. Хто з вас був у Криму і хоче бути екскурсоводом сьо­годні?
1-а    дитина-екскурсовод (розповідає за картиною). Влітку багато людей їдуть до Криму відпочивати, ску­патись в морі, помилуватись чудовою природою. Я теж відпочивав в Криму з батьками, ловив в морі рибу, креветок.
2-а   дитина-екскурсовод. В Криму збирають багаті врожаї винограду, персиків, тому що там влітку жар­ко, а взимку майже не буває морозу:
Вихователь. Сіли в літак. Тепер він нас мчить на захід, в Карпати.
Розгляд картини.
3-я   дитина-екскурсовод. Карпати — це край гір, лісів, швидких холодних рік, полонин. Люди там займа­ються заготівлею лісу, спилюють дерева, а потім рікою сплавляють. Дерева використовують в будівництві, роблять гарні меблі, папір. А ще там займаються тва­ринництвом.
4-а   дитина-екскурсовод. В Карпатах знаходиться найвища гора нашої країни — Говерла. Життя у людей було раніше дуже важке. І на цій горі збирались оп­ришки — борці за справедливість, волю.
5-а   дитина-екскурсовод. В горах росте гарна квітка — едельвейс. (Показує в Червоній книзі квітку). Але зустріти її дуже важко. Раніше люди зривали цю квітку, тому вона, як і багато інших рослин, занесена до Червоної книги.
Вихователь. Сіли в літак, знову в політ. Летимо над великою річкою України — Дніпром. (Звучить музика і пісня на слова Т.Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий»). Ось і прибули ми в славне місто Канів.
6-а   дитина-екскурсовод. В Каневі знаходиться Та­расова гора. Тут похований великий Кобзар. З усіх ку­точків нашої землі люди приїздять сюди вклонитися цій видатній людині.
Вихователь. Які твори Т.Шевченка ви знаєте? Зараз розкажемо вірш про життя і творчість Кобзаря.
Діти читають частинами.
Шевченко — батько українського народу,
Палкий борець за правду і свободу.
Малим хлоп’ям чужу отару пас.
Осінній дощ періщив без жалю,
Свитину латану мочив твою.
А ти не мріяв про оселю, гроші.
Бажав одного — волі, щастя для народу.
 Тягнувсь до книг знання, як стебельце до сонця.
 Спасибі, друзі врятували від неволі.
Та воля не судилася тобі...
У вигнанні, пустелі, чужині
Тополі рідні згадував свої.
Ставки, похилі верби і калину,
Далеку, милу, бідну Україну,
О як хотів ти бачить вільним рідний край.
Талант і розум'мрії цій віддав.
Книжки твої байдужими нікого не лишали,
До боротьби за правду закликали.
За спадщину, яку залишив ти для нас,
Низька вклоняємось тобі, Тарас.
(Каленська Л. О.)
Діти вклоняються портрету Т. Шевченка.
Вихователь. А зараз, діти, повертаємось додому, в своє рідне місто Ржищів. Хто хоче розповісти про наш край?
 7-а дитина-екскурсовод. Наш край урожайний. Тут ви­рощують пшеницю, різні овочі. У нашому місті є багато підприємств.
Вихователь. Для того, щоб виростити хороший врожай, треба знати прикмети, приказки. Які ви знаєте прикмети, приказки? (Пропонує дітям сісти за столи). Побували ми сьогодні в різних куточках нашого краю, кожна людина найбільше любить свою Батьківщину — місце, де з’явилась на світ, росла, навчалась. Сьогодні ми вивчимо вірш про наш другий дім — дитячий   садок. Вірш можна не тільки розповісти, а й намалювати. На кожний рядок ви будете малювати листівку, потім, при вивченні вірша, я буду показувати листівки, а ви пригадуватимете зміст. Можете об’єдна­тися по 2—3 для намалювання обраного рядка. ,
1.     Читання вірша.
В моєму рідному степовому краї
Садок найкращий «Сонечко» щодня мене чекає.
 За навчанням день непомітно пролітає,
Із залу завжди музика лунає,
І танці, співи душу звеселяють.
Люблю тебе, і цього наче мало.
Частиною життя мого ти стала.
Ми всі немов сім’я єдина,
Яку здружив наш дитсадок любимий.
Із стін твоїх підем в життя велике,
Але тебе ми не забудемо повіки.
2.     Короткий аналіз змісту вірша (бесіда).
Вихователь. Вам сподобався вірш? Чи всі слова визрозуміли? Хто головні герої вірша? Які почуття описані у вірші? Який характер вірша?
 Вправи «Скинь втому».  
Сядьте, схрестивши ноги «по-турецьки», руки по­кладіть на коліна, спину тримайте рівно, м’язи тіла розслабте. Заплющіть очі і глибоко вдихніть. Подумки скажіть:      
Я — чайка (вдих—видих)
Я — дельфін
Я — камінь
 Я — едельвейс
Я — спокійний (розплющити очі)
Ви чудово відпочили, починаємо вивчати вірш.
3.       Відтворення тексту задопомогою листівок хором. Демонструється листівка, а діти, дивлячись на неї, пригадують рядок вірша, пов’язаний з нею.
4.       Індивідуальне відтворення тексту.
Вихователь. Діти, яку назву ви придумали,для вірша?
Вихователь. Діти, перед вами великий життєвий шлях. Ви вивчитесь, станете дорослими, оберете різні професії, але. ким би ви не були, я впевнена, ви стане­те гарними людьми, гідними своєї Батьківщини.